Syrop chabrowy
18.jpg

Chabry bławatki to kwiaty jadalne i mogą być też dodawane do letnich sałatek. Centaurea cyanus L. –chaber bławatek to pospolity chwast zbożowy, potocznie nazywany bławatem, modrakiem, modrokwiatem, który uwodzi w łanach zbóż swoim pięknym kolorem. Chaber pochodzi z rejonu Bliskiego Wschodu i rejonu śródziemnomorskiego. Wraz ze zbożem człowiek rozpowszechnił go niemal po wszystkich lądach. Chaber bławatek to symbol pruskiej skromności i ulubiony kwiat Wilhelma I, kojarzący się z błękitem pruskim. W polskiej, jak i europejskiej medycynie naturalnej jest powszechnie wykorzystywany ze względu na obecność wielu cennych związków biologicznie czynnych.

Bławatek kwitnie od maja do sierpnia. Jego kwiaty pozyskuje się ze stanu naturalnego do celów leczniczych, kosmetycznych i spożywczych. W składzie płatków chabra bławatka znajdziemy liczne substancje, które odpowiedzialne są za jego cenne właściwości i są antyoksydanty oraz flawonoidy, wśród których prym wiedzie cyjanidyna. Antocyjany to glikozydy rozpuszczalne w wodzie, barwy czerwonej, fioletowej, błękitnej i występują w kwiatach, liściach i owocach. To właśnie antocyjany jako naturalne barwniki roślinne nadają różnorodne barwy kwiatom i owocom. W medycynie ludowej powszechnie przypisywano antocyjanom właściwości lecznicze. Niektóre z tych właściwości zostały potwierdzone przez współczesne badania naukowe [1]. To dzięki cyjanidynie chaber bławatek zawdzięcza swój intensywny niebieski kolor. W składzie modraka znajdziemy sole mineralne, głównie magnezu i potasu. Bławatek wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, żółciopędne, moczopędne oraz przeciwkrwotoczne. Wyciąg wodny z kwiatu bławatka działa również odtruwająco. Ekstrakt z kwiatów chabra wykazuje działanie uspokajające, wzmacniające i nadaje skórze miękkość. Na bazie wyciągu wodnego z kwiatów chabra bławatka produkowane są krople do oczu o działaniu ściągającym, usuwającym podrażnienia i przekrwienie. Kwiaty chabra bławatka stosowane są do różnego rodzaju mieszanek regulujących trawienie, leczących zaburzenia żołądkowe, działających moczopędnie i pobudzających przemianę materii. W XIX wieku bławatek w formie herbatki był polecany nie tylko jako środek moczopędny, płuczący drogi moczowe, ale również przeciw słabościom serca i żółtaczce. Nalewka z kwiatów polepszała ponoć wzrok. Kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem świeżych lub suszonych płatków łagodzi sztywność stawów, mięśni i podrażnioną skórę. Z kwiatów pozyskiwano barwnik do barwienia papieru, octu i leków. Lecznicze właściwości chabru bławatka to między innymi leczenie lub łagodzenie zapalenia dróg moczowych, w tym zapalenia pęcherza i stosuje pomocniczo przy chorobach nerek i kamicy nerkowej.

Chaber bławatek to bardzo cenna roślina, a antocyjany, które zawiera poprawiają mikrokrążenie w obrębie naczyniówki i tęczówki oka i aktywują odtwarzanie rodopsyny, co może wpłynąć na poprawę wzroku. Ponadto antocyjany hamują aktywność elastazy i kolagenazy, stabilizują strukturę naczyń krwionośnych i działają przeciwobrzękowo. Uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne. W ostatnich latach wykazano również, że antocyjany hamują związane z wiekiem zaburzenia pamięci i funkcji motorycznych [2].

Syrop chabrowy to wspaniały dodatek do herbaty i lemoniad. Lemoniada ma wyśmienity smak i skutecznie gasi pragnienie. Oczyszcza krew z toksyn i dostarcza cennych substancji, jako że chaber jest bogaty w sole mineralne, pektyny, antocyjany i flawonoidy, witaminę C, kwas foliowy i cenne związki organiczne.

Jeżeli chcecie Państwo poczuć moc chabra bławatka odsyłam do naszego sklepu, gdzie oferujemy syrop chabrowy:

https://herbum.pl/syrop-chabrowy-ziolowe-pola-gospodarstwo-rolne

  1. Lila M.A. (2004) Anthocyanins and human health: An in vitro investigative approach. J. Biomed. Biotechnol. 5: 306 – 313
  2. Joseph J.A, Shukitt-Hale B, Denisova N.A, Bielinski D, Martin A, McEwen J.J, Bickford P.C. (1999)Reversals of age-related declines in neuronal signal transduction, cognitive, and motor behavioral deficits with blueberry, spinach, or strawberry dietary supplementation. J Neurosci. 19: 8114–8121.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl