Olejek z oregano (Lebiodki pospolitej) i jego prozdrowotne właściwości
2.jpg

Oregano - lebiodka pospolita (Origanum vulgare) to znana od starożytności i ceniona roślina, nie tylko ze względu na walory smakowe ale i szereg właściwości prozdrowotnych. Znamy ją na co dzień i stosujemy przede wszystkim jako przyprawę w kuchni, w postaci aromatycznych suszonych liści, wzbogaca dania kuchni włoskiej. Poznajcie ją bliżej a dowiecie się, że pozyskiwany z jej liści olejek eteryczny ma bardzo cenne właściwości dla naszego zdrowia, a to za sprawą kilkudziesięciu aktywnych substancji, które zawiera w swoim składzie: m.in. karwakrol i tymol.

   Olejek z oregano pozyskiwany jest podczas destylacji parą wodną, jest to więc proces naturalny. Ważne by zwrócić uwagę aby ziele - surowiec do produkcji był pozyskany z upraw czystych ekologicznie, gdzie nie używa się chemicznych środków ochrony roślin. Czas zbioru i pochodzenie rośliny ma znaczenie na zawartość substancji w pozyskanym olejku, zwracajmy więc uwagę aby zawartość substancji karwakrolu była jak największa ok. min. 80 % przy czym tymolu niska ok. kilkuprocent. Takie olejki są najcenniejsze, najbardziej znane i tym samym najbardziej przebadane pod względem swoich właściwości.

   Właściwości i działanie olejku z oregano

   Właściwości olejku z oregano to przede wszystkim działanie antyseptyczne, czyli krótką mówiąc takie, które niszczy i zabija bakterie, wirusy i grzyby.

   Działanie olejku z oregano:

   - antybakteryjne

   - przeciwgrzybiczne

   - przeciwpasożytnicze

   - przeciwwirusowe

   - wspomagające układ trawienny: przy wzdęciach, biegunkach, nieżycie jelit, dolegliwościach żołądkowych 

   - wspomagające przy infekcjach i nieżycie dróg oddechowych: zapalenie gardła, oskrzeli, zatok, kaszel, astma

   - wspomaga i wzmacnia ogólną odporność organizmu

   - żółciopędne

   - wspomagające wątrobę 

   - przeciwbólowe, łagodząc bóle mięśni i stawów

   Jak stosować olejek z oregano?

   Olejek z oregano możemy stosować wewnętrznie w postaci kropli, dawka na dobę to na ogół ok. 2-4 kropli dziennie. Kropelki możemy nakropić np. na chleb w celu spożycia, bądź rozcieńczyć w małej ilości wody i w takiej postaci wypić.

   Olejek z oregano możemy też stosować zewnętrznie, miejscowo na skórę w celu złagodzenia ugryzień lub wspomagająco w gojeniu się i regeneracji skóry, przy łupieżu,trądziku.

   Zwróćmy uwagę czy zakupiony przez nas olejek w składzie posiada dodatek innego oleju np. oleju z oliwek, taki możemy stosować bez rozcieńczania. Jeśli zakupiony przez nas olejek z oregano jest 100% to wymaga on rozcieńczenia aby był bezpieczny do spożycia lub stosowania na skórę, w przeciwnym razie może wywołać poparzenie skóry bądź błon śluzowych a także reakcję alergiczną. Więc jeśli olejek z oregano jest w postaci mocno stężonej pamiętajmy aby nie używać go bezpośrednio tylko po rozcieńczeniu i zawsze w innym oleju i oczywiście według podanej na ulotce informacji o dawkowaniu. 

   Olejek z oregano możemy wkropić do kąpieli lub sporządzić inhalację z jego dodatkiem. W tym celu do zagotowanego litra wody dodaj 2 krople olejku z oregano, nakryj się ręcznikiem i wdychaj przez ok. 10 min. Taka aromatyczna inhalacja z olejkiem z oregano z pewnością przyniesie ulgę przy nieżycie układu oddechowego.

   Preparaty z olejkiem z oregano

   Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne o których pisaliśmy wyżej, olejek z oregano jest znany i ceniony. Na rynku znajdziecie dużo preparatów zawierających go w swoim składzie bądź też będących stężonym olejkiem samym w sobie. W naszym sklepie znajdziesz go w preparacie fin Candimis jest to naturalny suplement diety firmy Finclub.

   do góry
   Sklep jest w trybie podglądu
   Pokaż pełną wersję strony
   Sklep internetowy Shoplo.pl